Przedszkole jest na pierwszym miejscu placówek do jakich powinno się posłać dziecko. Jak przygotowane będzie dziecko do nauki szkolnej w dużej mierze będzie zależało właśnie od przedszkola.

To ono przygotowuje dziecko do wejścia w kolejny etap edukacji. Dlatego też wybór przedszkola nie jest łatwą rodzicielską decyzją. Szczególnie, że dobrze funkcjonujących przedszkoli jest naprawdę sporo. W pierwszej kolejności należy ustalić czy chcemy dziecko posłać do przedszkola, które równolegle kształci dzieci niepełnosprawne. Czy chcemy posłać dziecko tylko i wyłącznie do przedszkola, które nie ma żadnych oddziałów integracyjnych i uczęszczają do niego tylko dzieci zdrowe. 

Wielu rodziców mocno wzbrania się z podjęciem tej decyzji, chce bowiem jak najlepiej dla swojej pociechy. Wśród rodziców są i tacy którzy uznają, że posłanie zdrowego dziecka do przedszkola z oddziałami integracyjnymi to świetny pomysł. Warto podkreślić, że jest to grono osób, które nie myślą stereotypowo.

Zalety przedszkoli z oddziałami

Na pozór mogłoby się wydawać, że posłanie dziecka do placówki w której uczą się dzieci niepełnosprawne to duży błąd. Wręcz przeciwnie! Przedszkolaki na tym etapie rozwojowym poznają dopiero co grupę rówieśniczą, zabiegają o kontakty społeczne. Nauka w takim przedszkolu może rzutować na relacje rówieśnicze.

To znaczy dziecko zdrowe będzie miało poczucie, że dzieci chore wcale nie są tak inne jak mu się wydaje, przebywając z dziećmi niepełnosprawnymi uczy się współpracy, empatii  a więc umiejętności, które będą mu bardzo przydatne w życiu dorosłym.

Natomiast dla dzieci niepełnosprawnych to przede wszystkim szansa na odnalezienie się w “normalnym” dla nich świecie. Mogą poczuć się akceptowane, lubiane to bardzo ważne w budowanie samooceny dziecka niepełnosprawnego. Przedszkola z oddziałami specjalnymi nie różnicują a zachęcają do tego, by wspólnie egzystować pomimo różnic. 

Artykułu powstała we współpracy z placówka przedszkolną Otwarte Okno