rock progreswyny

Rock progreswyny – pasja na całe życie

Rock progresywny to muzyka niszowa i wzbudzająca obecnie w pewnych kręgach kontrowersje. Wywodzi się bezpośrednio rocka psychodelicznego lat 60. Zespoły takie, jak King Crimson, Pink Floyd, Emerson Lake & Palmer czy Yes zaczęły szukać nowych środków wyrazów i eksperymentować. Ambicją wielu zespołów tego gatunku było wzniesienie rocka na wyższy poziom artystycznego wyrazu.Stąd też nazwa rock progresywny określający – progres, czyli postęp. W tym artykule dowiesz się więcej o gatunku muzycznym, jakim jest rock progresywny. Płyty, które powinieneś poznać z tego gatunku wymieniliśmy na końcu artykułu. Zapraszamy do czytania!

Rock progresywny – długość i budowa utorów

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech rocka progresywnych jest długość utworów. Odrzucono formę kilkuminutowych piosenek na rzecz długich, rozbudowanych utworów często przekraczających długość 20 minut. Wiele z nich oparty jest na znanych z muzyki klasycznej schematach suity i sonaty. Pomimo długości utworów muzyka bywa bardzo różnorodna – wprowadzane są różne schematy rytmiczne i harmoniczne, a także wprowadzane jest różnorodne instrumentarium, w tym instrumenty akustyczne oraz elektroniczne.

Utwór z portalu Youtube.com

Cytaty z muzyki klasycznej

Charakterystyczne dla rocka progresywnego jest również wprowadzanie do utworów cytatów z muzyki klasycznej, a nawet całe adaptacje takich utworów. Tutaj warto również zaznaczyć, że wielu muzyków z kręgu rocka progresywnego posiada klasyczne wykształcenie muzyczne – Fred Frith, Rick Wakeman czy John Petrucci. Warto zaznaczyć, że gatunek ten skupia się na wirtuozerii wykonania, dlatego słynie z wybitnych muzyków.

Konceptualne podejście do albumów płytowych

Czym jeszcze wyróżnia się ten rodzaj muzyki, jakim jest rock progresywny? Płyty wielu zespołów z tego kręgu mają koncepcyjny charakter z motywem przewodnim przewijającym się przez całą płytę. W odróżnieniu od typowych płyt rockowych – na koncept albumach wszystkie utwory składają się na jedną całość i są z sobą w różnym stopniu połączone – tak, aby cały album opowiadała jakąś historię lub skupiał się na jednej kwestii.

Zagłębiając się w świat rocka progresywnego mamy do czynienia z tysiącami płyt z różnych okresów oraz z różnych części świata. Wielu melomanów skupia się głównie na starszych płytach lub np. płytach europejskich. Zgłębiają daną scenę muzyczną poznając zapomniane perełki muzyki.

Rock progresywny płyty:

Yes, ‚Close to the Edge’
Rush, ‚Moving Pictures’
Pink Floyd, ‚The Dark Side of the Moon’
King Crimson, ‚In the Court of the Crimson King’
Genesis, ‚Selling England by the Pound’

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *