O schodach myślimy w kategorii elementu architektury budynku, który pozwala dostać się z jednej kondygnacji na drugą. Często również schody są elementem ozdobnym, który ma nadawać charakteru wnętrzom. W rezydencjach, pałacach schody były odzwierciedleniem luksusu, dostojności, przez co starano się o ich eleganckie zdobienia, ciekawe rozwiązania architektoniczne. Jednak co o schodach pomyślimy przez pryzmat osoby niepełnosprawnej ruchowo? Czy dalej będzie to cudowny fenomen architektury, ozdoba budynku, czy może bariera architektoniczna, której pokonanie graniczy z cudem.

Schody dla osób niepełnosprawnych

Istniejący w języku polskim związek frazeologiczny ‘zaczynają się schody’, dokładnie odzwierciedla stosunek niepełnosprawnych do tego elementu architektury. Samo znaczenie tego związku ‘napotykać na trudności’ dokładnie obrazuje to, jak osoby niepełnosprawne postrzegają schody. Przez niepełnosprawność ruchową ich samodzielne pokonanie jest niemożliwe. Mimo zastosowania wind pozwalających poruszać się między piętrami, pokonanie półpiętra lub kilku schodów nadal pozostaje niemożliwe, chyba że zostaną tam zastosowane rozwiązania techniczne mające na celu likwidację barier architektonicznych.

Platformy dla niepełnosprawnych jako rozwiązanie techniczne

Platformy dla niepełnosprawnych osób montowane są zazwyczaj do ściany. Platforma przesuwa się po torze nad schodami. Na tę platformę osoba niepełnosprawna może swobodnie wjechać przez co nie potrzebuje pomocy innych osób, które przeniosłyby ją przez schody.

Gdzie stosowane mogą być takie rozwiązania?

Platformy mogą być stosowane w każdych budynkach, z których korzystać mogą wszystkie osoby, czyli w budynkach użyteczności publicznej. Tam powinno się zwracać na to szczególną uwagę, gdyż każdy powinien mieć do nich swobodny dostęp. Platformy dla niepełnosprawnych montuje się w budynkach administracji publicznej, urzędach, zakładach opieki społecznej; w placówkach oświaty, szkołach uczelniach, przedszkolach, a także wszelkiego typu instytucjach kultury, teatrach, kinach, miejskich domach kultury itp. Oczywiście platformy dla niepełnosprawnych stosowane są również w szpitalach, domach seniora, a nawet w domach prywatnych aby przystosować je do niepełnosprawnego domownika.