W zależności od stopnia zaawansowania, papier po którym malujemy nabiera innego znaczenia. Dla początkujących wystarczający może okazać się tańszy blok, o małej gramaturze. Profesjonaliści, którzy opanowali technikę malowania akwarelami zwracają jednak uwagę na kilka szczegółów.

Odpowiedni blok do akwareli

Podczas zakupu bloku do akwareli musisz zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj i skład papieru. W przypadku tańszych bloków, papier z reguły wykonany jest z celulozy. Droższe produkty z czystej bawełny. Bardzo często wykorzystuje się również mieszanki bawełny z celulozą.

Sposób wytwarzania papieru w bloku do akwareli, również ma znaczenie. Papier może być tłoczony na ciepło lub na zimno. Hot pressed, czyli papier na ciepło charakteryzuje się satynowymi, gładkimi kartkami, które są odporne na wymazywanie. Najbardziej popularny jest jednak papier Cold Pressed. Jest to papier drobnoziarnisty, który cechuje się delikatną strukturą.

Przed zakupem, należy wziąć pod uwagę gramaturę papieru. Z uwagi na fakt, że malarstwo akwarelowe są techniką mokrą, ma ona bardzo duże znaczenie. Im papier będzie grubszy tym lepiej. Najbardziej wytrzymałe są papiery o gramaturze ponad 640 g/m2, są w stanie przyjąć większą ilość wody, dzięki czemu unikniemy falowania i wyginania. Standardowe bloki do akwareli posiadają gramaturę papieru 300 lub 400 g/m2. Doskonałym wyborem jest papier akwarelowy podwójnie klejony, gdyż dzięki temu podłoże nie będzie marszczyć się i falować pod wpływem wody.

Szeroki asortyment bloków znajdziesz w ofercie sklepu Gwasz: https://www.gwasz.com/papiery-i-bloki/bloki-akwarelowe-3.