blok akwarelowy

Akwarela jest bardzo trudnym medium malarskim – duży wpływ ma na to przede wszystkim wodnistość farb. podobnie jak w przypadku innych technik malarskich również dla akwareli wynaleziono rozwiązania, które pozwalają na efektywniejsze (a przy tym bardziej kontrolowane) nakładanie farby a także zabezpieczanie dzieł wykonanych w tej technice. Do rozwiązań tych należą z pewnością pędzle wykonane z naturalnego włosia, charakteryzujące się absorbowaniem wody, a także bloki akwarelowe, które znacznie się między sobą różnią. W poniższym artykule omówione zostaną właśnie one – wskażemy, które bloki akwarelowe są najlepsze a także na co zwrócić uwagę podczas wybierania bloku akwarelowego dla początkującego artysty. Zapraszamy do lektury!

Bloki akwarelowe – czym się między sobą różnią?

Bloki akwarelowe występują w wielu wariantach – różnią się one między sobą nie tylko liczbą kartek czy też formatem ale również, przede wszystkim wręcz, gramaturą. Im wyższa gramatura tym grubszy jest blok akwarelowy a jego kartki są w stanie pochłonąć większą ilość wody bez ryzyka rozdarcia lub przetarcia. W ofertach sklepów plastycznych znaleźć można bloki akwarelowe o różnej gramaturze – od 200G, poprzez 250G aż po 300G. Naturalnie bloki akwarelowe o gramaturze 300G cechują się największą chłonnością – nie ulegają przetarciom, które wywołać może zbyt duże nasiąknięcie woda a także są stosunkowo sztywne, co sprawia, że nie marszczą się po nałożeniu na ich kartki farby. Wysokiej jakości bloki akwarelowe charakteryzują się domieszką bawełny lub nawet w 100% są z niej wykonane – ich faktura jest więc niezwykle przyjemna w dotyku. To właśnie bawełniane bloki akwarelowe wykorzystywane są przez profesjonalistów sprzedających swoje arcydzieła jednak ich cena nie zachęca początkujących – jaki blok akwarelowy wybrać więc kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z malarstwem akwarelowym?

Jaki blok akwarelowy wybrać na początek?

Doskonałym wyborem na początek będzie blok akwarelowy o gramaturze 200G lub 250G – są one sztywne i przyjemne w dotyku a ich faktura ułatwia równomierne rozprowadzanie farby. Wybierając blok akwarelowy dla początkującego artysty warto również uwzględnić właściwy format – pokrywanie powierzchni kartki A3 może być dużym i niezbyt satysfakcjonującym wyzwaniem, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie blok akwarelowy A4. Niższa gramatura papieru ma wpływ na to, że blok akwarelowy można rozpatrywać pod kątem mniejszej wytrzymałości jednak uwzględnić należy fakt, że ta jest będzie wystarczającą dla osób dopiero uczących się pracy z akwarelami.

Gdzie kupić bloki do akwareli?

Wysokiej jakości bloki do akwareli znajdziesz w ofercie internetowego sklepu plastycznego Gwasz pod adresem https://www.gwasz.com/papiery-i-bloki/bloki-akwarelowe-3. Specjalizujący się w dystrybucji akcesoriów do malowania, rysowania a także innych technik plastycznych Gwasz oferuje szeroki asortyment artykułów plastycznych dla początkujących i mających już fach w ręce artystów. Bloki do akwareli znajdujące się w ofercie Gwasza to produkty najwyższej jakości, wykonane przez rozpoznawalnych na rynku i cenionych producentów takich jak Canson czy też Art Deco. Wybierz bloki akwarelowe z oferty Gwasza i odkryj czar malarstwa akwarelowego!