Jak wynika ze statystyk, aż 25% śmiertelnych wypadków w Europie było spowodowane tym, że kierowca był pod wpływem alkoholu. Co najmniej 80% z nich można było uniknąć, gdyby kierowca był trzeźwy. W ten sposób można by rocznie ocalić życie około 5 tys. osób.

Ta skala pokazuje, jak ważne jest, by nie wsiadać pod wpływem alkoholu za kółko, gdy nie jesteśmy do końca pewni, czy mamy wciąż we krwi promile po wcześniej wypitym alkoholu. Aby mieć stuprocentową gwarancję, że możemy bezpiecznie prowadzić, warto zainwestować w alkomat.

Alkomaty na użytek własny

Alkomat to niezwykle przydatne urządzenie, z którego warto skorzystać, gdy nie jesteśmy do końca pewni, czy możemy już wsiadać za kierownicę. Czasami są sytuacje, w których wydaje nam się, że upłynęło wystarczająco dużo czasu od momentu, kiedy piliśmy alkohol. Jednak nasze przeczucie nie zawsze może okazać się trafne, każdy organizm reaguje inaczej na alkohol, więc bez sprawdzenia nie możemy mieć stuprocentowej pewności, czy kilka godzin wystarczy, aby skutki zniknęły.

profesjonalne alkomaty

Obecnie na rynku możemy kupić alkomat w cenach 200-500 złotych. Czy warto ponieść ten wydatek? Jeśli zdarza nam się brać udział w imprezach, na których pojawia się alkohol, a my jesteśmy pijącymi osobami, to wtedy tak, zdecydowanie warto zamówić alkomat. Dzięki temu nie tylko unikniemy w przyszłości mandatu, ale także nie doprowadzimy do wypadku, w którym my bądź inni mogą ucierpieć, a nawet zginąć. Profesjonalne alkomaty na prywatny użytek znajdziesz w sklepie: https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Alkomaty/360.

Polskie prawo a jazda pod wpływem alkoholu

Zgodnie z polskim prawem w momencie sprawdzania alkomatem we krwi kierowcy może znajdować się jedynie 0,2 promila alkoholu, co jest równoznaczne z 0,1 mg alkoholu na 1 l wydychanego powietrza.

Gdy alkomat pokaże kierowcy więcej niż 0,2 promila, ale mniej niż 0,5, popełnia on wykroczenie. Za nie grozi grzywna w wysokości 5 tys. złotych oraz pozbawienie prawa jazdy na pół roku.

W sytuacji, w której stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić ponad 0,5 promila, kierowca popełnia już przestępstwo. Za jego popełnienie grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat, grzywna oraz pozbawienie wolności do 2 lat.