Spora część społeczeństwa uważa, że dentysta i stomatolog to jedna i ta sama osoba. To błąd, który popełnia wielu z nas. Trudno się w sumie dziwić, rozbieżności są niewielkie, ale za to bardzo istotne. Sprawdź, czytając nasz najnowszy artykuł, jak odróżnić dentystę od stomatologa.

Różnice między tymi dentystą a stomatologiem

Dentysta i stomatolog to dwa określenia, które pod wieloma względami są do siebie zbliżone, jednak wbrew pozorom nie opisują tego samego specjalisty. Czym konkretnie się różnią? Najprościej mówiąc, dentysta jest specjalistą od zębów (nawiązuje do tego łacińska nazwa, dens oznacza właśnie ząb), a stomatolog leczy nie tylko zęby, ale też przyzębie, błony śluzowe i inne tkanki znajdujące się w jamie ustnej. Z greckiego stoma oznacza usta, a logia naukę.

W których krajach stosuje się powyższe rozróżnienie?

W wielu państwach dentysta i stomatolog stanowią odrębne zawody, wliczając w to także Polskę. Od 2004 roku (czyli odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej) ujednoliciliśmy te zawody. Dlatego też absolwent stomatologii po ukończonym pozytywnie egzaminie jest tytułowany mianem lekarza dentysty. Mając te uprawnienia, ma uprawnienia do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W naszym kraju ograniczone prawo do wykonywania tego zawodu mają absolwenci jednolitych studiów magisterskich kierunku lekarsko-dentystycznym. Takie studia trwają 5 lat i można je ukończyć na kilku polskich uczelniach medycznych.

Co ciekawe, na tego typu studiach nie pisze się pracy semestralnej na zakończenie, zamiast tego jest egzamin państwowy i staż podyplomowy trwający rok. Warto tutaj zaznaczyć, że młody lekarz nie musi wybierać specjalizacji (protetyka, endodoncja), aby leczyć pacjentów. Spora część lekarzy dodatkowo szkoli się za pomocą płatnych kursów, co pozwala im pogłębić wiedzę na temat interesującej ich dziedziny.

Szukasz dentysty w centrum Warszawy? Sprawdź koniecznie http://drdent.com.pl/.