koreański pop

Muzyka potrafi naprawdę zaskakiwać. Czasem negatywnie, natomiast w większości przypadków jest tworzona, aby sprawiać nam radość. Koreański pop to fenomen jakiego nie widziano od czasów powstania pierwszych popowych gatunków muzycznych. Muzyka, która jawi się jako rozrywkowa powinna przede wszystkim spełniać tę funkcję. Pop koreański z pewnością sprawdza się w tej kwestii. Już od lat możemy słuchać k-popu w radiach i to nawet w tych mainstreamowych. Jak to się stało? Przyjrzyjmy się początkom gatunku i wzrostowi popularności poza granicami Korei Południowej.

Za początek k-pop uznaje się rok 1992. To wtedy takie zespoły jak Boys i Seo Taiji wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród lokalnych słuchaczy. Zabawa muzyką i tworzenie eksperymentalnych projektów opłaciło się. Była to prawdziwa rewolucja w koreańskiej branży muzycznej, a także kulturowej. Cechą charakterystyczną stylistyki k-pop stało się mieszanie różnych gatunków muzycznych. Na uwagę zasługuje tu szczególnie rap. Nie pojawia się w każdym kawałku, natomiast można zauważyć, że jest to istotny punkt dla koreańskiego popu. Na pływach koreańskiej fali wybiła się cała kultura kraju. Ostatni etap miał miejsce w 2010 roku. Wówczas to stawiano głęboki nacisk na muzykę. 

PSY i rekord na YouTube

Amerykańscy producenci nie przykuwali zbytnio uwagi do koreańskiej sceny muzycznej. Zmieniło się to jednak wraz z pojawieniem się na YouTube teledysku do piosenki Gangnam Style zespołu PSY. Kawałek w przeciągu kilku tygodni zrobił prawdziwą furorę bijąc wszystkie rekordy. Jako pierwszy przekroczył magiczną barierę miliarda wyświetleń. To dzięki tej piosence rynek muzyki koreańskiej został w końcu zauważony. Wpływ tej jednej piosenki na wzrost popularności k-pop jest ogromny. 

Pop koreański – płyty do zakupienia w sklepie online

Jak wiemy sprzedaży internetowa ma się bardzo dobrze. Co więcej, to w internecie możemy właśnie znaleźć wiele rzeczy, które stacjonarnie tak naprawdę nie występują w sklepach. Pop koreański rośnie w siłę również w Polsce. Coraz więcej osób zaczyna się interesować tym gatunkiem muzycznym. Fani to najczęściej młode osoby, nastolatkowie. Płyty k-pop znajdziemy na stronie https://www.cd-dvd-vinyl.pl/f/pop-koreanski:167,k/. W sklepie z muzyką znajdziemy wiele gatunków muzycznych. Na uwagę zasługuje jednak szeroka oferta muzyki koreańskiej. Płyty dostępne w wersji CD i DVD.