Statyw to ważne urządzenie dla każdego fotografa, bez względu na to, czy jest zawodowcem, fotografem czy amatorem migawki. Rynek pełen jest statywów o różnych stylach, wysokości, wadze i użytych materiałach. Jeśli planujesz zakup statywu, powinieneś wiedzieć, że należy wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Czynniki do rozważenia przy zakupie statywu

Ocena wagi – statyw powinien wytrzymać ciężar aparatu. Kupienie niewłaściwego statywu oznacza, że ​​w pewnym momencie zapadnie się, niszcząc aparat i obiektyw. Upewnij się więc, że urządzenie wytrzyma co najmniej 1,5 raza większą wagę aparatu i najcięższego obiektywu. Weź również pod uwagę, że będziesz również naciskał na statyw, oprzyj ręce na zestawie i dodaj akcesoria, takie jak lampa błyskowa lub uchwyt na baterię, które zwiększą wagę. Na https://notopstryk.pl/pl/c/Statywy-i-glowice-fotograficzne/421 możesz znaleźć wiele ciekawych opcji zakupowych. 

Wysokość statywu fotograficznego

Powinieneś kupić statyw, który pasuje do twojego wzrostu. W ten sposób nie będziesz musiał się schylać, aby móc spojrzeć w wizjer. Po umieszczeniu aparatu na statywie wizjer powinien znajdować się na wysokości oczu lub nawet wyżej.

Jeśli kupisz statyw do aparatu fotograficznego z dołączoną głowicą, czubek głowicy powinien znajdować się na poziomie Twojej szczęki, a jeśli kupisz statyw modułowy z oddzielną głowicą, jego nogi powinny kończyć się mniej więcej na poziomie Twoich ramion. Weź również pod uwagę wysokość złożonego statywu, zwłaszcza jeśli chcesz, aby zmieścił się w bagażu podręcznym.

statyw fotograficzny

Zwróć uwagę na stabilność statywu fotograficznego

Jeśli statyw do aparatu fotograficznego jest ciężki, nie oznacza to, że jest również stabilny. Istnieje wiele statywów, które są trwałe i ciężkie, ale nie są stabilne, gdy są używane w określonych warunkach pogodowych. Gdy statyw jest w pełni rozstawiony, powinien wytrzymać wiatr, uderzenia i wstrząsy. Twój aparat i obiektyw powinny balansować na statywie, a nie pochylać się w jednym kierunku. Możesz zniszczyć swój sprzęt, jeśli głowica statywu nie jest dobrze dokręcona lub jeśli przód jest cięższy niż tył i wszystko spada na ziemię.

System szybkiego zwalniania – co to jest?

Nowoczesne aparaty posiadają na spodzie gwint, który pozwala przymocować je do monopodu lub statywu. Tańsze statywy fotograficzne są wyposażone w plastikową płytkę, którą można przymocować do dowolnego obiektywu lub aparatu, a te droższe mają trwalszą płytkę.