Nie każdy rodzic ma problemy z dzieckiem, które stroni od aktywności fizycznej. Niestety część dzieciaków nie jest łatwo przekonać do ruchu, co stanowi poważne wyzwanie dla każdego rodzica. Jak z każdym problemem, wiele zależy od właściwego podejścia. Są sposoby na takie przekonanie dziecka, które okażą się bardzo skuteczne, często nawet nie będzie do tego potrzeba żadna rozmowa. Oto kilka porad, które mogą pomóc zachęcić dziecko do ruchu i sportowych aktywności. 

1 – Zachęć dziecko do oglądania wydarzeń sportowych w TV

Wspólne oglądanie sportowych wydarzeń w telewizji to bardzo dobry pomysł, który może dziecko zachęcić do samodzielnej gry. Czy to będzie piłka nożna, siatkówka, hokej czy cokolwiek innego, zawsze jak ogląda się dobre widowisko, aż chce się samemu spróbować swoich sił. Oglądając razem z dzieckiem możemy chcąc nie chcąc sprowokować je do własnych prób i zachęcić do częstego uprawiania danej dyscypliny.

2 – Świeć przykładem

gra w piłkę z dzieckiemDzieci naśladują rodziców od najmłodszych lat. Nic dziwnego, że chcą robić wszystko to co rodzice. Jeśli dla rodzica normalne będzie to, że dużo się rusza, uprawia sport i aktywności fizyczne, dziecko także będzie się tym interesować. Daj dziecku przykład i jeśli dziecko ma to robić, pokaż mu, że można i jest to naprawdę fajne! Daj dziecku dobry przykład.

3 – Sprezentuj dziecku dobry sprzęt sportowy lub zapisz na zajęcia sportowe

W zależności od zdolności dziecka i jego preference można ułatwić mu start ze sportem. Mogą to być kolonie sportowe, ferie zimowe z naciskiem na aktywność, zapisy do lokalnego klubu sportowego itp. Jeśli dziecko ma jasno sprecyzowane preferencje co do dyscypliny lub aktywności, możesz zaoferować mu nowy sprzęt sportowy, wyposażenie, które przyda się w codziennych zmaganiach.

4 – Rozmawiaj językiem korzyści

Strasząc dziecko, że jak nie będzie się ruszać to będzie otyłe, będzie miało problemy z sercem lub będzie miało inne dolegliwości może nie dać żadnego rezultatu. Dzieci nie lubią takiej argumentacji. Znacznie lepiej będzie przemawiać do dziecka językiem korzyści. Oczywiście nie chodzi o żadne przekupywanie dziecka, bo to jest bardzo niewychowawcze. Warto uświadamiać dziecko, co może zyskać dzięki regularnym treningom, jak może mu to pomóc. Taka zachęta i pozytywne aspekty na pewno mają lepszy wydźwięk jak i siłę przekonywania.

5 – Zamiast kupić nową Fifę, kup nowe halówki i pomóż zorganizować halę lub boiska dla dziecka i grupy rówieśników

Dzieci uwielbiają gry komputerowe i konsole. Jeśli dziecko lubi gry sportowe, dlaczego nie zaproponować dziecku takiej gry w rzeczywistości. Czasami wystarczy drobna pomoc i mały impuls do rozpoczęcia regularnej aktywności. Często brak aktywności wynika jedynie z lenistwa braku chęci i wiedzy, a to można łatwo wskrzesić. Kup dziecku nowe buty do piłki, lub nową piłkę i pomóż zorganizować salę sportową dla grupy kolegów. Wspólne godziny spędzone na boisku na pewno będą bardziej wartościowe, niż kolejne mecze rozgrywane na konsoli.