Aparat bezlusterkowy

Obecnie najpopularniejszymi rodzajami aparatów, które wybierają zaawansowani amatorzy, profesjonaliści i zawodowcy, są lustrzanki i aparaty bezlusterkowe. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Na jaki lepiej się zdecydować?

Szczypta historii

Bezlusterkowce pojawiły się niedawno, bo zaledwie jedenaście lat temu w 2008 roku. Pierwszym tego typu modelem był Panasonic Lumix G1 (Link do wikipedii).  Aparat pozbawiony lustra to, potocznie mówiąc, bezlusterkowiec. Inaczej – to lustrzanka, która nie posiada lustra i wizjera optycznego, które pozwalają oglądać sceny przed aparatem w wizjerze elektronicznym lub na ekranie LCD. Ich największymi zaletami jest to, że są znacznie mniejsze i lżejsze od innych aparatów. Jednak niektóre obiektywy przeznaczone do bezlusterkowców są tych samych gabarytów co inne. Lustrzanki zaś zdominowały rynek aparatów już w połowie XX wieku. To stosunkowo nieduże i dość łatwe w obsłudze aparaty, które od tego czasu przeszły prawdziwą rewolucję nie tylko pod względem wyglądu, ale także i wykorzystywanej przez nie technologii. Na dzisiejszym rynku można spokojnie znaleźć lustrzanki cyfrowe o różnych parametrach, funkcjach i cenach. Każdy, od zupełnego amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z robieniem zdjęć, do profesjonalnego fotografa, na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dzisiaj

Lustrzanki po dziś dzień dominują na rynku fotograficznym. Nadal doskonale sprawdzają się w wielu dziedzinach, takich jak bardzo szybki, bezkompromisowy autofokus, zwłaszcza w ciągłym trybie. Technologia jednak sprawnie się rozwija nie tylko dla niech. Każdy kolejny bezlusterkowiec jest znacznie lepszy od swojego poprzednika i oferuje coraz więcej. Dziś oferują bardzo szybki autofokus w trybie live view. Jest to ogromna zaleta dla osób, które wolą kadrować na ekranie. A co z jakością zdjęcia? Większośc bezlusterkowców, zwłaszcza te wypisażone w większa amtryce, dorównuje pod tym względem już nawet najlepszym lustrzankom.

Co wybrać?

Bezlusterkowce są wręcz idealne dla amatorów i profesjonalistów, którzy nie potrzebują bardzo czułego i szybkiego autofokusa. Nadają się do fotografowania krajobrazów, portretów czy architektury. Zawodowcy wolą jednak wybierać lustrzanki. Choć rynek oferuje wiele modeli w tańszych cenach. Ich minusem są większe gabaryty i waga. Lustrzanki znakomicie sprawdzają się, gdy zajmujemy się reportażem, dziką przyrodą, gwiazdami czy fotografią ślubną. Różnego typu bezlusterkowce i lustrzanki można zakupić w dobrym sklepie fotograficznym.