
Rock progresywny to muzyka niszowa i wzbudzająca obecnie w pewnych kręgach kontrowersje. Wywodzi się bezpośrednio rocka psychodelicznego lat 60. Zespoły takie, jak King Crimson, Pink Floyd, Emerson Lake & Palmer czy Yes zaczęły szukać nowych środków wyrazów i eksperymentować. Ambicją wielu zespołów tego gatunku było wzniesienie rocka na wyższy poziom artystycznego wyrazu.Stąd też nazwa rock progresywny określający – progres, czyli postęp. W tym artykule dowiesz się więcej o gatunku muzycznym, jakim jest rock progresywny. Płyty, które powinieneś poznać z tego gatunku wymieniliśmy na końcu artykułu. Zapraszamy do czytania!
Rock progresywny – długość i budowa utorów
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech rocka progresywnych jest długość utworów. Odrzucono formę kilkuminutowych piosenek na rzecz długich, rozbudowanych utworów często przekraczających długość 20 minut. Wiele z nich oparty jest na znanych z muzyki klasycznej schematach suity i sonaty. Pomimo długości utworów muzyka bywa bardzo różnorodna – wprowadzane są różne schematy rytmiczne i harmoniczne, a także wprowadzane jest różnorodne instrumentarium, w tym instrumenty akustyczne oraz elektroniczne.
Utwór z portalu Youtube.com
Cytaty z muzyki klasycznej
Charakterystyczne dla rocka progresywnego jest również wprowadzanie do utworów cytatów z muzyki klasycznej, a nawet całe adaptacje takich utworów. Tutaj warto również zaznaczyć, że wielu muzyków z kręgu rocka progresywnego posiada klasyczne wykształcenie muzyczne – Fred Frith, Rick Wakeman czy John Petrucci. Warto zaznaczyć, że gatunek ten skupia się na wirtuozerii wykonania, dlatego słynie z wybitnych muzyków.
Konceptualne podejście do albumów płytowych
Czym jeszcze wyróżnia się ten rodzaj muzyki, jakim jest rock progresywny? Płyty wielu zespołów z tego kręgu mają koncepcyjny charakter z motywem przewodnim przewijającym się przez całą płytę. W odróżnieniu od typowych płyt rockowych – na koncept albumach wszystkie utwory składają się na jedną całość i są z sobą w różnym stopniu połączone – tak, aby cały album opowiadała jakąś historię lub skupiał się na jednej kwestii.
Zagłębiając się w świat rocka progresywnego mamy do czynienia z tysiącami płyt z różnych okresów oraz z różnych części świata. Wielu melomanów skupia się głównie na starszych płytach lub np. płytach europejskich. Zgłębiają daną scenę muzyczną poznając zapomniane perełki muzyki.
Rock progresywny płyty:
Yes, 'Close to the Edge’
Rush, 'Moving Pictures’
Pink Floyd, 'The Dark Side of the Moon’
King Crimson, 'In the Court of the Crimson King’
Genesis, 'Selling England by the Pound’