wentylacja mieszkań

Jesień i zima to szczególny czas dla wszystkich. Wtedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W związku z tym, należy zadbać o odpowiednią wentylacją naszego mieszkania. Jak pokazują badania, wentylacja ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też życie. Brak wentylacji, czy źle działająca powoduje pleśń, grzyby i choroby układu oddechowego. Dlatego istotną kwestią jest dostosowanie wentylacji do indywidualnych potrzeb i naszego mieszkania. Zatem jakie są rodzaje i gdzie można ją kupić? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. 

Pojęcie wentylacji

Wentylacja domu jednorodzinnego czy mieszkania zapewnia utrzymanie właściwej jakości powietrza. Zatem jest to nic innego jak wymiana powietrza zanieczyszczonego na świeże. Aby wentylacja mogła zostać uznana musi spełniać kilka warunków, między innymi: powinna pracować podczas naszej nieobecności, dopasować się do warunków w domu i na zewnątrz oraz występować w każdym pomieszczeniu. W związku z tym należy poznać jej rodzaje, aby móc dostosować wentylację do swoich potrzeb. Wśród nich jest: wentylacja mechaniczna, decentralna oraz grawitacyjna. 

Wentylacja mechaniczna

Ten rodzaj wentylacji jak sama nazwa wskazuje polega na wymianie powietrza za pomocą mechanizmu, jakim są wentylatory. Dlatego potrzebne jest zasilanie, między innymi energia elektryczna. Zaletą wentylacji mechanicznej jest fakt, że nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych. Wyróżnia się trzy rodzaje wentylacji: nawiewną, wywiewną oraz nawiewno-wywiewną, która jest najbardziej popularna. 

Wentylacja decentralna

To coraz bardziej popularna forma wentylacji na miarę XXI wieku. Polega ona na wymianie powietrza zużytego na nowe z odzyskiem ciepła. Ponadto nie ingeruje w budynek i nie wymaga dużych nakładów pracy. Do innych zalet należą: mniejsze koszta ogrzewania domu, mniej zanieczyszczone środowisko, łatwość i szybkość montażu, wysoka jakość powietrza, możliwość sterowania pilotem i wiele innych. Innymi słowy wentylacja decentralna jest odpowiedzią na współczesne problemy środowiska. Więcej informacji na temat wentylacji decentralnej oraz innych form można znaleźć pod linkiem: https://wentylatory.istore.pl/pl/c/Wentylacja-decentralna-NOWOSC/2290959

Wentylacja grawitacyjna

Jest to jedna z najbardziej naturalnych metod, która polega na naturalnym ruchu powietrza. To znaczy, że chłodne powietrze wypiera z domu cieplejsze, gdyż jest lżejsze. Zużyte powietrza wydostaje się z domu przez odpowiedni kanał. Ponadto wentylacja decentralna jest jej przeciwieństwem. Aby usprawnić działanie naturalnej wentylacji stosuje się nawiewniki ciśnieniowe. Na działanie i jakość wentylacji grawitacyjnej mają wpływ warunki pogodowe, dlatego może być nieskuteczna i narażać na straty.