Przez wielu uznawana jako forma edukacji dla osób, które nie dostały się na studia wyższe. Jednak to mylne przekonanie. Szkoła policealna ma status szkoły wyższej z tą różnicą, że jej zakończenie nie gwarantuje uzyskania tytułu magistra a technika.

Są jednak takie specjalności których nie ma uczelniach wyższych, bądź takie które najzwyczajniej nie wymagają ukończenia studiów wyższych. Przykładem takich zawodów jest technik administracji czy technik usług kosmetycznych. By móc wykonywać te zawodu wystarczy ukończenie szkoły średniej profilowanej bądź szkoły policealnej. Takich zawodów, które nie wymagają wyższego magisterskiego wykształcenia jest mnóstwo.

Jak wygląda nauka w szkole policealnej

Sam proces rekrutacji nie jest niczym skomplikowanym. W większości szkół policealnych (tak jak chociażby w Sukces Edukacja) istotna jest kolejność zgłoszeń. Jeśli wiec mamy wybrana specjalizację nie zwlekajmy ze złożeniem dokumentów do ostatniej chwili.

Semestr zwykle zaczyna się od października, zaś sam harmonogram zjazdów ustalany jest zwykle w  co drugi weekend. Generalnie jeśli chodzi o kalendarz zajęć jest dostosowany w taki sposób, by słuchacz mógł pogodzić życie codzienne i zawodowe.

Same zajęcia prowadzone są z głównym naciskiem na naukę i doskonalenie umiejętności praktycznych, zawodowych, takich które mogą przydać się w wykonywaniu przyszłego zawodu.


Przykładowo, będąc na specjalności technik usług kosmetycznych przyszli technicy pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów poznają budowę skóry, zapoznają się z przeprowadzanymi zabiegami pielęgnacyjnymi itp. Podobnie jest w przypadku technika administracji, pod okiem fachowców słuchacze uczą się jak sporządzać pisma, jak obsługiwać niezbędne do pracy programy komputerowe itp.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szkoła policealna jest na pewno tańszą alternatywą od studiów wyższych. W większości nawet są to placówki bezpłatne. Dostęp do edukacji jest bardzo ułatwiony, szkoły dla dorosłych dysponują dużą ilością ciekawych kierunków kształcenia. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć dobry zawód, być wykwalifikowanym pracownikiem na rynku pracy, jak i dla tych którzy szukają dodatkowych możliwości rozwoju.