Każda firma działająca na rynku transportu drogowego ma obowiązek stosowania pokładowych urządzeń do rejestracji czasu pracy kierowców. Są to oczywiście tachografy. Używanie ich jest konieczne na terenie Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii  w samochodach przekraczających masę 3,5 tony dedykowanych transportowi towarów. To właśnie dzięki nim można wyliczyć wynagrodzenie dla kierowcy w sposób poprawny i zgodny z prawem.

Najważniejsze informacje o tachografie 

Tachograf cyfrowy służy do rejestracji funkcjonowania pojazdu. Odpowiada on za rejestrację pokonanego dystansu, prędkości oraz aktywności kierowcy – czasu jazdy, odpoczynku i dyżuru. Nowoczesne tachografy są znacznie prostsze w obsłudze niż ich analogowe odpowiedniki, ponieważ wymagają o wiele mniej czynności. Obecnie dane rejestrowane są na kartach chipowych, a nie na tarczkach. Aby jednak korzystać z nowoczesnego tachografu konieczne jest wyrobienie karty kierowcy za pośrednictwem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Kartę kierowcy trzeba umieścić w tachografie. Jeśli kierowców jest dwóch to bez obaw – w tachografie jest miejsce na dwie karty. O tym o czym należy pamiętać to wybór państwa na terenie którego znajduje się pojazd. Każdy kierowca musi wybrać status swojej aktywności tj. czy prowadzi on pojazd, pracuje w charakterze dyżuru czy aktualnie odbywa przerwę. Karty nie należy zostawiać w pojeździe – po każdej zmianie trzeba zabrać ją ze sobą.

Kurs obsługi tachografu cyfrowego – szkolenie online

Kurs obsługi tachografu z całą pewnością przyda się zarówno kierowcom, jak i osobom zajmującym się pracą czysto kadrową. Na szkoleniu każdy dowie się jak poprawnie korzystać z tachografu oraz czytać z niego dane. Pamiętajmy, że w branży transportowej warto inwestować w stały rozwój i zdobywać nową wiedzę!
Obsługa tachografu cyfrowego kurs – szkolenie pod okiem doświadczonego trenera jest dostępne na stronie https://transporttrener.pl/obsluga-tachografu-cyfrowego-szkolenia/.