W ramach czesnego w większości przedszkoli odbywa się szereg zajęć dodatkowych. Rytmika, plastyka, zajęcia sportowe, teatralne,muzyczne, nauka języka obcego to tylko część z zajęć prowadzonych w przedszkolach. Dla wielu rodziców mają one wpływ na wybór konkretnej placówki, w końcu każdy rodzic chce by jego pociecha w przyszłości była kimś.

Co dają dziecku zajęcia pozalekcyjne?

Na zajęciach dodatkowych dziecko rozwija swoje zainteresowania swoje pasje. Nawiązuje też nowe znajomości ze swoimi rówieśnikami. Bardzo często uczy się także samodyscypliny bowiem musi pogodzić obowiązki szkolne z zajęciami dodatkowymi poza lekcjami.

Niestety wielu rodziców w wyborze zajęć pozalekcyjnych popełnia duży błąd – wybierając sami dziecku zajęcia bez względu na to czy dziecko ma chęć w nich uczestniczyć czy nie. Jest to najczęściej wyraz niespełnionych ambicji rodziców. Wybór zajęć pozalekcyjnych powinien zawsze należeć do dziecka, to ono wie najlepiej co je interesuje jakie zajęcia sprawiają mu radość i spełnienie.

Zajęcia a przedszkole

Zarówno przedszkola prywatne i państwowe mają w swoim programie zajęcia dodatkowe. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że placówki państwowe mają ich znacznie mniej zaś nauczyciele prowadzący zajęcia pozalekcyjne mają niewystarczające kompetencje. Dzieje się tak dlatego, że przedszkola państwowe nie zatrudniają zbyt wielu nauczycieli a już szczególnie tych którzy prowadzą zajęcia w jednej dziedzinie. Najczęściej zdarza się, że dodatkowe zajęcia od muzyki prowadzi przykładowo nauczycielka od języka polskiego itd. Nic dziwnego, że rodzice częściej decydują się na wybór przedszkoli prywatnych w których to poziom nauczania jest zdecydowanie wyższy, a zajęcia pozalekcyjne prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli. Co więcej lista zajęć dodatkowych w prywatnych przedszkolach jest większa zatem dzieci mają w czym wybierać. Niepubliczne przedszkole, które prowadzi zajęcia pozalekcyjne cieszy się dużo większym zainteresowaniem niżeli przedszkole publiczne.
Rodzice są skłonni wybrać niepubliczne przedszkole z bogatą ofertą edukacyjną taką jaka prezentuje chociażby przedszkole Otwarte Okno (http://www.otwarteokno.edu.pl)