Zęby do koparek to zdecydowanie jeden z ważniejszych elementów osprzętu, jaki jest wybierany do tego typu maszyn. Przede wszystkim system zębowy koparki ma ogromny wpływ na jej pracę – ergonomię, jakość i czas. Niestety, ich stan techniczny często jest bagatelizowany, przez co nie są one w odpowiednim stanie, aby móc bez problemu wykonywać pracę.  

Jaką rolę pełnią zęby do koparek?

Jak już wspomnieliśmy, zastosowane w maszynie zęby do koparek znacznie wpływają na jej pracę. Przede wszystkim sprawiają, że przebiega ona znacznie szybciej i efektywniej. System zębowy, który jest w dobrym stanie bez najmniejszego problemu wbija się w nawet najbardziej wymagającą glebę – twardą i zbitą, pełną kamieni, gliny czy ciężkich kamieni. Zużyte zęby koparkowe z kolei są powodem powstawania dużego oporu podczas pracy łyżki, co z kolei niekorzystnie wpływa na inne części maszyny – tuleje, sworznie, a nawet opony maszyny. Zęby, które są w dobrym stanie technicznym nie powodują również wzrostu w układzie hydraulicznym. Pamiętajmy również o ekonomii. Zęby, które są w złej jakości technicznej znacznie wpływają na zwiększenie spalania paliwa.   

Jak odpowiednio dopasować zęby do koparek?

Zęby koparkowe przede wszystkim należy dopasować do rodzaju pracy i terenu, na którym będą ją wykonywać, jak i modelu i wymiarów łyżki. Tym, czym należy kierować się w pierwszej kolejności są oczywiście zalecenia producenta odnośnie osprzętu – będziemy mieć wtedy pewność, że dobraliśmy odpowiednie elementy. System zębowy powinien pochodzić również ze sprawdzonego źródła oraz posiadać gwarancję producenta. Właśnie dlatego podczas wyboru używanych zębów należy być ostrożnym, dokładnie sprawdzić ich stan i zorientować się, czy gwarancja nadal obowiązuje. 

Więce na temat systemów zębowych w koparkach przeczytasz na stronie https://entrack.pl/zeby-do-koparek/