Tenis

Największym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze buta do tenisa jest jego podeszwa. Obuwie tenisowe można podzielić na kategorie według rodzaju nawierzchni, na której but jest przeznaczony do gry. Inną ważną kwestią jest kompromis między wagą, stabilnością i szybkością. Buty, które oferują wyjątkową stabilność i wytrzymałość, są często cięższe, jednak buty, które są lekkie, mają przewagę szybkości, dzięki czemu gracze szybciej dobiegają do piłki.

Różne podeszwy butów do tenisa

Pośród butów do tenisa występuje kilka typów, wyróżnianych ze względu na nawierzchnię kortu do jakiej jest ten określony typ przeznaczony.

Buty do tenisa z kortem dywanowym (indoor)

Dzięki gładkim podeszwom te buty zapewniają odpowiednią przyczepność na kortach dywanowych. Nie można ich nosić na innych powierzchniach, ponieważ podeszwy szybko się zużywają w porównaniu do butów przeznaczonych do różnych nawierzchni.

Buty do tenisa na trawie

Podeszwy butów w typie Grass Court mają wypustki, które zapewniają optymalną przyczepność wymaganą na nawierzchniach z prawdziwej i sztucznej trawy. Nie należy ich używać na żadnych innych powierzchniach, ponieważ pryszcze się zużyją

Buty do tenisa z kortem ziemnym

Buty do tenisa na twarde korty mają zmodyfikowany wzór w jodełkę, który zapewnia idealną przyczepność. W środkowej podeszwie istnieje amortyzacja, która pomaga pochłaniać wstrząsy z twardszej powierzchni.

Czy potrzebuję specjalnych butów do tenisa?

Buty tenisowe są najważniejszym elementem zestawu obok rakiety i piłki. Konstrukcja buta do tenisa to nie tylko odpowiednia podeszwa do nawierzchni (jak wyjaśniono powyżej), ale także stabilność, trwałość i komfort wymagane do gry w zawodach – bez ryzyka kontuzji.

Jaka jest różnica między butami tenisowymi a tenisówkami?

Buty do tenisa mają wiele zalet w porównaniu z casualowymi butami sportowymi. Główną różnicą (poza podeszwami, jak omówiliśmy powyżej) jest to, że buty do tenisa są zaprojektowane tak, aby radzić sobie i wspierać gracza podczas dynamicznych ruchów, przez które przechodzą podczas poruszania się po korcie. Inne rodzaje butów, takie jak buty do biegania, są konstruowane z naciskiem na ruch do przodu i dlatego nie będą odpowiednie do gry w tenisa. Buty do tenisa uwzględniają sposób, w jaki porusza się stopa tenisisty, dzięki czemu są w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie i komfort dokładnie tam, gdzie jest to wymagane, np. lepsze wsparcie kostki i dodatkowa amortyzacja pięty. Inne różnice są bardziej widoczne, jak osłona palców, która pomaga chronić but przed tarciem na palcach.