Maria Theresa Walter

50 mln funtów – za tyle został sprzedany obraz przedstawiający kochankę Pablo PicassaMarie Therese Walter (Femme au beret et a la robe quadrillee) – (Kobieta w berecie i kraciastej sukience).
Obraz został sprzedany na aukcji Impressionist & Modern Art Evening Sale w Londynie – jest to najwyższa cena zapłacona za obraz w Europie.

Cena przebiła szacunki przedsprzedażowe, specjaliści oszacowali, iż na aukcji dojdzie do 35 mln funtów szterlingów. W „rywalizacji” brało dwóch oferentów telefonicznych, jeden reprezentowany przez Sotheby’s w Europie i Rosji i drugi reprezentowany przez Sothesby’s Azja. Transakcja została ukryta – nie wiadomo kto sprzedawał i kto kupił dzieło.

Obraz według szacunków został namalowany przed II wojną światową tzn. w 1937 roku. Był to płodny okres w karierze Pablo. Obraz trzymał w ukryciu, aż do swojej śmierci w 1973 roku.

Na aukcji licytowane były także m.in. dzieła Marca Chagalla i Vincenta Van Gogha. Podczas innej środowej aukcji „Sotheby’s Surrealist Art Evening Sale” wylicytowano dwa obrazy Salvadora Dalego – „Dom dla Erotomanów” (~1932 r.) za ponad 3,5 mln funtów szterlingów oraz obraz „Gradiva” z 1931 r. za prawie 2,7 mln funtów szterlingów. Przychody z dwóch środowych aukcji Sotheby’s wyniosły ponad 136 mln funtów szterlingów.