zabytki w Białymstoku

Białystok to miasto, które posiada niepowtarzalny klimat, co czyni go jednym z najciekawszych turystycznych punktów na wschodniej mapie Polski. Nazywany jest barwnie “perłą podlasia”. Poza samym miastem niezwykle ważne jest jego położenie, bowiem położone jest ono w sąsiedztwie pięknych terenów zielonych, w tym niedaleko Puszczy Białowieskiej wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wybierając się na Podlasie i Białegostoku warto, to zrobić samochodem. W przypadku, gdy go nie posiadasz, to zawsze możesz skorzystać z usługi, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów. Białystok to także nowoczesne miasto, które posiada uczelnie wyższe oraz tętni obecnie życiem kulturalnym (np. Up To Date Festival). Warto sobie zarezerwować weekend lub wolne dni w tygodniu i wybrać się właśnie na Podlasie i Białegostoku.

Mało trafne stereotypy o Białymstoku

Przez wiele lat do Białegostoku przylgnęło wiele niekoniecznie trafnych, ale i krzywdzących stereotypów. Często było nazywane “najbardziej rasistowskim miastem w Polsce”, co przynajmniej teraz nie ma żadnego potwierdzenia w faktach. Nietolerancja na inne orientacje seksualne lub kolory skóry istnieje wśród ludzi, ale w podobnym stopniu, jak w innych miastach Polski. Dlatego stereotyp ten wydaje się nie do końca trafny.

Rozwój Białegostoku w ostanich latach

Przez pewien okres z Białegostoku “uciekało” wiele osób, którzy swoją przyszłość zawodową bardziej widzieli w Białymstoku lub za granicą. Od kilku lat daje się jedank zauważayć odwrotna tendencję. Osoby, które wcześniej wyjechały do większego miasta po pewnym czasie wracają do Białegostoku, gdzie bardziej do nich trafia rytm życia oraz klimat. Często zakładają przy tym własne biznesy, co sprzyja rozwojowi miasta.

Zabytki w Białystoku

Odwiedzając Białystok warto zobaczyć niezwykle ciekawe zabytki , które w większości powstały w okresie, gdy miasto było we władaniu magnackiego rodu Branickich (czyli od siedemnastego wieku do I rozbioru). Należą do nich m.in. Zespół Pałacowo Parkowy Branickich czy ratusz Białostocki. Korzystając z usług wypożyczalni samochodów w Białymstoku będziemy mieli możliwość odwiedzenia wielu pomników przyrody, które znajdują się niedaleko Białegostoku oraz w innych regionach Podlasia.

Co jeszcze można zobaczyć na Podlasiu?

Białystok to bardzo ciekawe miasto o wyjątkowej historii oraz na przestrzeni lat charakteryzujące się wielokulturowością, której ślady można zaobserwować po dziś dzień. Decydując się na wycieczkę do Białegostoku warto również zarezerwować czas na zwiedzanie innych regionów Podlasia, które zachwycają terenami zielonymi, w tym Puszczą Białowieską. Jeśli nie masz własnego samochodu, to zawsze możesz wypożyczyć w jednej z Białostockich wypożyczalni samochodów.