W ciągu zbliżającej się do końca dekady na całym świecie powstało wiele ciekawych projektów architektonicznych. W niniejszym artykule staramy się Państwu przybliżyć te naszym zdaniem najważniejsze:
Millenium Dome – Londyn
Budynek zbudowany pod koniec 1999 roku w Londynie charakteryzujący się największym na świecie dachem. Mieści pod nim 30 sal koncertowych o pokaźnych rozmiarach. W budynku znajduje się m.in. O2 Arena – największa hala widowiskowa w Europie mogąca pomieścić do 24 tyś. widzów. Obiekt został oddany do użytku 31 stycznia 2000 roku a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest dwanaście stumetrowych masztów podtrzymujących. Każda z nich ma symbolizować jeden miesiąc w roku. Kolejną ciekawostką jest średnica tego ogromnego obiektu – wynosi ona 365m – na każdy dzień roku przypada jeden metr. Konstrukcja zwana również największym namiotem świata należy na pewno do jednych z ciekawszych osiągnięć architektonicznych i budowlanych mijającej dekady.
Złote Tarasy – Warszawa
Kompleks handlowy, którego budowę rozpoczęto w 2002 roku w stolicy Polski. Charakteryzuje się unikalną w skali światowej konstrukcją dachu – około pięciu tysięcu szklanych trójkątów zamkniętych w stalowej siatce tworzy kopułę o powierzchni ponad 1 ha. Konstrukcja robi niesamowite wrażenie i dzięki swej oryginalności stała się wizytówką Warszawy i zdobyła wiele nagród na międzynarodowych targach MAPIC i MIPIM w Cannes. Zobacz: mieszkania na sprzedaż w Warszawie – https://www.krn.pl/mieszkania/sprzedaz/warszawa
Burj Dubai – Dubai
Najwyższy budynek w historii ludzkości, którego budowa trwała zaledwie nieco ponad cztery lata – wysokość 818m została osiągnięta 17 stycznia 2009. Budynek, który ma zostać oddany do użytku 4 stycznia 2010 liczy sobie 206 kondygnacji i 160 pięter użytkowych. Burj Dubai ma trójlistną podstawę wzorowaną na formie kwiatu Hymenocallis, rodzimego gatunku rośliny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla porównania drugi najwyższy budynek na świecie to Taipei 101 liczący sobie 509,2m wypada na tle Burj Dubai dość blado.
Siedziba chińskiej telewizji – Pekin
Wysoka na 234m siedziba chińskiej telewizji zaprojektowana przez dwóch holenderskich architektów to kolejna budowla, która powinna znaleźć się na naszej liście. Składająca się z dwóch niesymetrycznych wież połączonych charakterystycznym łącznikiem stanowi ciekawe osiagnięcie architektoniczne pierwszej dekady XXI wieku.
Eden Project – Kornwalia
Wspaniały pomysł Tima Smita oddany do użytku publicznego 17 marca 2001 roku. Stanowi on nie tylko ogród botaniczny ale również obiekt o bardzo dużej wartości edukacyjnej – co roku miejsce to odwiedzane jest przez ponad milion ludzi. Eden Project powstał w miejscu starego wyrobiska glinki porcelanowej i pod swoimi kopułami gromadzi około 18tyś. gatunków różnych roślin z całego świata. Zbudowany został z kilkuset na wpół przezroczystych plastikowych plastrów mających zdolność przepuszczania światła, wilgoci oraz powietrza. Projekt został zrealizowany w nieco ponad dwa lata.
30 St Mary Axe – Londyn
180 metrowy wieżowiec o dość zaskakującym kształcie i 40 piętrach powstał w głównej dzielnicy finansowej Londynu na miejscu zniszczonego w 1992 roku przez IRA biurowca Baltic Exchange. Zwany potocznie „korniszonem” posiada podwójną elewację szklaną zapeniającą lepszą ochronę przed wysoką temperaturą w lecie i izolację w zimie. Nie można odmówić mu specyficznego uroku.
Torre Agbar – Barcelona
Budynek zaprojektowany przez zdobywcę architektonicznego Nobla Jeana Nouvela będący jedną z ciekawszych atrakcji Barcelony. Posiada 38 kondygnacji i wznosi się na wysokość 144m. W nocy budynek jest podświetlany na czerwono – niebiesko za pomocą 2500 świateł LED. Budynek, którego ooficjalne otwarcie miało miejsce w 2005 jest wyposażony w zespół urządzeń mierzących temperaturę i sterujących otwieraniem i zamykaniem okien wg wskazań termometrów. Mechanizm ten ma na celu zaoszczędzenie energii potrzebnej normalnie na klimatyzowanie pomieszczeń.
Stadion Olimpijski – Pekin
Długi na 330m, szeroki na 220m i wysoki na 69,2m w czasie Igrzysk Olimpijskich pomieścił 91000 widzów. Jego konstrukcja oparta na plątaninie stalowych belek waży ponad 11tyś ton. Do jego budowy zużyto 36km stali. Otwarcie stadionu nastąpiło w marcu 2008. Potoczna nazwa tej budowli to Ptasie Gniazdo. Tomasz Majewski za pchnięcie kulą odebrał na tym stadionie swój złoty medal olimpijski.
Wiadukt Millau – Aveyron
Najwyższa tego typu konstrukcja na świecie. 7 pylonów ustawiono w dolinie rzeki Tarn we Francji – najwyższy z nich ma wysokość 341m. Wiadukt został otwarty 14 grudnia 2004. Koszt inwestycji przekroczył nieznacznie 400mln euro. Przejazd przez wiadukt jest płatny przez cały rok.
Hearst Tower – Nowy Jork
Wieżowiec, który dzięki zastosowanym unikalnym technologiom jest zdobywcą wielu nagród. Został uznany za prototyp wśród wysokich budynków – architekci starali się przy jego projektowaniu nie powielać dotychczasowych standardów. Wieżowiec wyrasta z 6 – piętrowego budynku w stylu Art Deco, który powstał w 1928 roku na zlecenie magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Fasada została oparta na bazie siatki diagonalnej – dzięki temu zużyto o 20% mniej stali niż w standardowej konstrukcji. Ponadto 80% stali pochodzi z odzysku. Budynek dzięki swoim „zielonym technologiom” zużywa aż o 25% mniej energii niż granica wyznaczona przez nowojorskich urbanistów.