klinika stomatologiczna bielsko

Dentofobia to trudny do przezwyciężenia strach na myśl o tym, że w ogóle nastąpiłaby sytuacja, w której w swoim gabinecie przyjąłby nas dentysta. Bielsko jest miastem, w którym stomatologom zdarza się spotykać z dentofobią, pod warunkiem, że cierpiący na nią pacjent odważy się przekroczyć próg gabinetu stomatologa.

Czym jest dentofobia i skąd się bierze?

Jak sama nazwa wskazuje, dentofobia, najprościej mówiąc, jest strachem przed dentystą. Każdy z nas lekko boi się wizyty u dentysty, ponieważ często nie należą one do najprzyjemniejszych i bywają bolesne. Większość ludzi jednak ignoruje ten strach i idzie do dentysty, kiedy jest taka potrzeba, ponieważ zdrowie jest dla nich ważniejsze. Osoba cierpiąca na dentofobię, nawet jeśli będzie widzieć, że kolejne zęby niszczone są przez próchnicę, będzie odwlekała wizytę u stomatologa, bo strach przed nią samą będzie większy od troski o zdrowie zębów. Taki stan może trwać przez wiele lat! Skąd bierze się paniczny strach przed stomatologiem? Czasami jest on wynikiem złych doświadczeń z dzieciństwa, kiedy było się poddawanym trudnym zabiegom stomatologicznym, bądź trafiło się na dentystę, który nie miał odpowiedniego podejścia do dzieci oraz wykonywał bolesny zabieg. Dużo częściej jednak winne jest otoczenie – lubimy historie o dentystach-sadystach oraz często wyolbrzymiamy ból w trakcie zabiegów stomatologicznych. To najpierw generuje strach, a potem nakręca jeszcze bardziej dentofobię. W efekcie, kiedy w końcu pacjent z dentofobią trafia do gabinetu stomatologa, często stan jego zębów jest tragiczny, co potwierdzi niejeden dentysta. Klinika stomatologiczna Bielsko jest miejscem, w którym taki pacjent może poczuć się bezpiecznie, a lekarze tam pracujący podchodzą do niego z pełną wyrozumiałością. Warto tu wspomnieć, że lęk przed dentystą może pomoc zwalczyć sam stomatolog bądź higienistka stomatologiczna. Wystarczy że będą oni mieli odpowiednie przygotowanie będą wiedzieli jak przyjąć pacjenta który ma dentofobię. Higienistka stomatologiczna powinna krok po kroku wyjaśnić i pokazać jak będzie przebiegało leczenie, na początek może opowiedzieć o tym jak powinno się dbać zdrowie jamy ustnej jak wygląda profilaktyka stomatologiczna.

klinika stomatologiczna bielsko

Jak osoba z dentofobią trafia do gabinetu stomatologa?

Dentofobia jest wstydliwa, dlatego cierpiące na nią osoby rzadko przyznają, że nie chodzą do dentysty, bo się go boją – najchętniej w ogóle nie wchodzą w rozmowach na temat wizyt u stomatologa, a jeśli już zostanie on poruszony, udają, że odwiedzają stomatologa, bądź wprost przeciwnie – tłumaczą brak wizyt brakiem środków finansowych na wizyty prywatne i brakiem zaufania do dentystów z NFZ. Jeśli pacjent z dentofobią trafia w końcu do dentysty, to powodem jest albo podzielenie się problemem z zaufaną osobą, od której uzyska on pełne wsparcie w pokonaniu strachu oraz wyleczeniu zębów, albo nagłe pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej, które będzie na tyle niepokojące, że strach o zdrowie przewyższy strach przed dentystą na tyle, by się do niego udać.

Klinikę stomatologiczną Bielsko znajdziesz pod adresem http://rodentica.pl/