higienistka stomatologiczna

Przede wszystkim osoba na tym stanowisku jest nieco bardziej zaawansowana od asystentki stomatologicznej. Chodzi tutaj głównie o możliwość wykonywania wszelkiego rodzaju procedur medycznych.

Higienistka stomatologiczna co najważniejsze może przeprowadzać zabiegi higieniczno-lecznicze odbywające się w jamie ustnej pacjenta. Oprócz tego, osoba podejmująca pracę na tym stanowisku współpracuje często z ortodontami, protetykami czy chirurgami. Higienistka stomatologiczna ma niezbędną wiedzę, ale również umiejętności, które potrzebne są do prowadzenia profilaktyki stomatologicznej.

Asystentka stomatologiczna

Jej kompetencje nieco różnią się od rzeczy, którymi zajmuje się higienistka stomatologiczna. Osoba na wyżej wymienionym stanowisku dba o dobrą organizację pracy gabinetu dentystycznego. To znaczy umawia pacjentów na wizyty, pomaga dentyście w utrzymaniu czystości gabinetu, ale również zajmuje się sterylizacją narzędzi, dezynfekuje je oraz odkaża. Osoba ta asystuje, a nie jak higienistka stomatologiczna – wykonuje zabiegi. Oznacza to, że podaje lekarzowi narzędzia czy odpowiednie leki. Oprócz tego, zajmuje się ona dokumentacją lekarską.

Jak widać, różnica jest dosyć spora, a kompetencje higienistki stomatologicznej oraz asystentki znacznie się od siebie różnią. Oznacza to, że nie są to zawody, których nazwy mogą być synonimami. To zupełnie odrębne charakterem prace, które wymagają również wykształcenia. Odpowiednie kompetencje nabędziesz tutaj – www.sukcesedukacja.pl. Sprawdź sam!