Jak dbasz – tak masz, to powiedzenie powinno przyświecać także posiadaczom urządzeń rolniczych, które jak wiemy narażone są na wiele czynników, które sprawiają, że części i elementy podzespołów ulegają szybko degradacji. W dzisiejszym artykule kilka słów na temat tego jak zadbać o silnik w ciągniku rolniczym.

Mycie silnika

Maszyny rolnicze podobnie jak  budowlane wyjątkowo kurzą się i brudzą. Nie chodzi jednak o to, aby dbać o estetykę maszyny. Takie elementy jak silnik nie powinny być zbytnio zakurzone, gdyż to sprawić może że drobinki piasku wnikną do silnika i spowodują jego awarię. Tłuste osady nie zmyją się samą wodą, więc mycie silnika samą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zwiększa ryzyko korozji, a w przypadku źle zabezpieczonego alternatora nawet wiąże się z awarią. Zamiast tego lepiej sięgnąć po dedykowane do tej czynności płyny. 

Części do silnika – oryginał czy zamiennik

Sinik składa się z wielu elementów i co jakiś czas w naszym ciągniku konieczna jest mała wymiana kilku z nich. Prosta zamiana części na nowe, może przyprawić o ból głowy. Szczególnie, gdy nie mamy pewności, co do tego co powinniśmy kupić. Często w myślach zadajemy sobie pytanie: zamienniki czy części oryginalne. Kupno zamienników jest tańszym rozwiązaniem, lecz to wcale nie jest równoznaczne z tym, że jest również lepszym.

Zamienniki części

Duża korzyścią dawaną przez zamienniki jest ich cena. Za zamienniki często płacimy aż połowę mniej niż oryginały. Zakup części zamiennych związany jest jednak z pewnym ryzykiem. Czasami tworzone są ze słabszej jakości materiałów. Taka część zepsuje się o wiele szybciej. Może okazać się, że na początku zaoszczędzone fundusze  już po chwili będziemy zmuszeni przeznaczyć kolejny raz na zakup niedawno wymienianej części. Z powodu nie działającej prawidłowo części dalsze użytkowanie maszyny jest niemożliwe, przez co nie możemy wykonać swojej pracy zgodnie z planem.

Oryginalne części

Kiedy niektóre części zostaną zużyte, warto zamienić je na oryginalne. Takie posłużą nam o wiele dłużej. Ważne jest także zmniejszone ryzyko nagłej, co skutkowałoby przerwaniem prac, a dodatkowo pewną stratą finansową poniesioną ponieważ nie dokończyliśmy pracy zgodnie z terminem. W ciągnikach rolniczych z dieslem lepiej rozważyć oryginalne części od sprzedawcy godnego zaufania, np. w silnikach deutz warto kupić oryginalne części do silników deutz, o których więcej informacji poczytac można na stronie https://deutz-sklep.pl/ Zakup oryginałów będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem niżeli szukanie tanich zamienników.