Jedną z najtrudniejszych decyzji jaką podjąć muszą remontujący i wykańczający dom lub mieszkanie właściciele jest właśnie wybór podłogi. W dużej mierze wpływa on na ogólną prezentację wnętrz, definiuje styl, a co istotne jest elementem na lata. Decyzje dotyczące podłogi dotyczą zarówno jej rodzaju, materiału, sposoby wykończenia, ale także koloru. W tym artykule zdecydujemy, które podłogi są lepsze jasne czy ciemne. 

Rodzaj dostępnych podłóg na rynku

Najprostszym podziałem podłóg jest ten dzielący je na: płytki, panele, deski, wykładziny. Obecnie panuje trend jednolitych podłóg w strefie dziennej, co sprawia, że zdecydowanie najczęściej wybiera się podłogi drewniane lub imitujące drewno. Pośród tych właściciele mieszkań mają do wyboru panele laminowane, winylowe, fornirowane (drewniane), a także deski (warstwowe lub lite). 

Ciemna podłoga – wady i zalety

Ciemne panele są bardzo modne z uwagi na elegancki i wysublimowany wygląd. W przestronnym salonie, dużym open space doskonale będzie wyglądać, np. orzech amerykański albo akcenty vintage dąb kolonialny, dąb vintage brąz czy przepiękny dąb gotycki. Ciemna podłoga znakomicie wygląda w zestawieniu z elementami szklanymi czy metalem. Warto jednak pamiętać o tym, że w niewielkim wnętrzu taką podłogę warto zestawiać z jasnymi ścianami oraz białymi meblami, aby zanadto nie przyciemnić wnętrza.

Wady i zalety jasnej podłogi

Do małych mieszkań w blokach lepiej wybierać jasne podłogi, np. dąb bielony lub w odcieniu naturalnym czy ciepły buk biały. Jasne panele sprawdzają się niemal w każdym stylu, a dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie, gdyż lepiej odbijają światło. Ostatnio popularnym trendem stało się zestawianie jasnej podłogi w ciepłych odcieniach z czarnymi i szarymi elementami.

Więcej porad dotyczących wyboru koloru podłogi można przeczytać pod adresem: https://venifloor.com/news/ciemna-podloga-drewniana-synonim-elegancji/