Naszywki – emblematy policyjne stanowią jeden z podstawowych elementów, które można spotkać na mundurze każdego policjanta. W zależności, czy w danej sytuacji posiada na sobie mundur galowy czy też standardowy mundur policyjny, różnić się będą zastosowane na nich emblematy. Czym są naszywki policyjne i dlaczego są tak istotne? O tym w niniejszym materiale.

Rodzaje naszywek policyjnych


Emblematy mocowane (na rzep, na guzik lub naszywane – w zależności od modelu) to niezbędny element każdego uniformu służb mundurowych. Pełnia przede wszystkim funkcję informacyjną, gdyż są nośnikiem cennych danych na temat danego policjanta: posiadanego stopnia, rodzaju jednostki do jakiej należy, a także imienia i nazwiska. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów naszywek policyjnych:
– imienniki policyjne – zawierają imię i nazwisko policjanta;
– patki policyjne (inaczej korpusówki) – naszywki mocowane na kołnierzu munduru. Wzór na nich zawarty uzależniony jest od rodzaju służb, do których dany policjant należy np. służba kryminalna, oddziały prewencji, służba ruchu drogowego;
– oznaki funkcyjne – romby – niniejsze naszywki w kształcie rombu mocowane są na rękawie i podobnie jak patki, swoim wzorem różnią się w zależności od oddziału, do którego należy policjant (np. wydział śledczy, służba wspomagająca, służba kryminalna);
– naszywki “policja” – najbardziej podstawowa forma naszywek. Dostępna w formie klasycznej oraz odblaskowej;
– naramienniki (pagony) – informują o stopniu policjanta np. starszy posterunkowy, aspirant policji, inspektor policji. Wzór pagonu uzależniony jest od posiadanego stopnia.

Naszywki dodatkowe w policji


Warto wspomnieć, że w policji stosuje się również naszywki, które można określić mianem “dodatkowe”. Są to przykładowo naszywki z flagą Polski, posiadaną grupą krwi, naszywki dla przewodników psów tropiących itp. Innymi słowy, są to naszywki, które zawierają dodatkowe i ważne dla danego policjanta informacje, które mogą okazać się przydatne podczas pełnienia służby. Niektóre naszywki mają również charakter symboliczny, jak np. tak zwana cienka niebieska linia. Naszywka ta wskazuje na identyfikację policjanta z wartościami wyznawanymi przez policję, wskazuje na solidarność oraz jedność funkcjonariuszy. Niebieska linia zawarta na takiej naszywce symbolizuje właśnie policjantów, którzy stoją na straży i bronią obywateli przed przestępczością. Tego typu naszywka może być świetnym prezentem dla każdego policjanta. Można ją nabyć na stronie https://www.barnabee.pl/policja,c60.html.