Czy przewóz leków to dochodowy biznes? To zależy od destynacji! Rozwożenie leków po Polsce może być dosyć dochodowym biznesem. Wiele zależy od tego, czy dany lek jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy docelowi odbiorcy leków posiadają odpowiednie uprawnienia do uzyskania wymaganej zniżki na leki. Leki na polskim rynku farmaceutycznym możemy podzielić na wiele różnych mniej i bardziej dokładnych kategorii. Opiszę bliżej jedną z kategorii. To substancje psychoaktywne, działające na ośrodkowy układ nerwowy w sposób różny. Na rynku środków farmaceutycznym możemy odnotować substancje działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, takie jak kodeina, tramadol, buprenorfina, czy też morfina. Substancja kodeina jest substancją narkotyczną, która występuje w różnych preparatach bez recepty. Zazwyczaj, substancjami dodatkowymi w preparatach z tą substancją są albo paracetamol, środek przeciwbólowy występujący w wielu innych produktach farmaceutycznych, albo sulfogwajakol. Niestety, występowanie tej substancji w preparatach bez recepty rodzi olbrzymie ryzyko nadużywania jej przez narkomanów.


Inną grupą preparatów, które zawsze możemy wpakować do samochodu gotowego na przewóz leków, są preparaty pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Wśród tych dostępnych bez recepty należy wymienić efedrynę i pseudoefedrynę. Obie substancje są stosowane jako prekursor w produkcji narkotyków, takich jak amfetamina, metaamfetamina i mefedron. Nasze państwo niestety nie planuje wprowadzić większej regulacji tych substancji. Widocznie ktoś musi mieć w tym interes.

Transport leków za granicę

Istnieje pewna forma zarobkowania, która jest nie do końca etyczna. Polega ona na zakupie leków w Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie na przewozie leków za granicę, na przykład do Republiki Federalnej Niemiec. Ze względu na niskie regulacje dotyczące wywozu leków za granicę, w taki sposób rokrocznie wypływa z Polski kilkadziesiąt milionów złotych, na których zarabiają mniejsze i większe mafie w Polsce, a także niemieckie koncerny farmaceutyczne, wykorzystujące niskie ceny refundowanych leków z Polski.

Jeśli jednak chodzi o legalny przewóz leków ten musi odbywać się przede wszystkim z zachowaniem odpowiednich warunków. Chodzi przede wszystkim o temperaturę kontrolowana jaka musi panować podczas przewozu leków do aptek. Sieci aptek korzystają oczywiście tylko ze sprawdzonych przewoźników chociażby takich firm jak Km-Trans czy firmy Cefarm.