Zakup pierwszego kombajnu do gospodarstwa rolnego to bardzo trudna decyzja. Zależą bowiem od niej losy początkującego gospodarstwa rolnego. Nie rzadko jest to zakup ratalny lub z rozmaitych dofinansować. Na co zwrócić uwagę kupując swój pierwszy kombajn?

Żadne gospodarstwo rolne oparte na uprawach zbóż, ziemniaków, czy też warzyw nie może funkcjonować bez odpowiedniego kombajnu. Poniższe informacje będą zawierały kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę kupując kombajn zbożowy.

Wydajność kombajnu: moc i pojemność

Wydajność kombajnu zależy od dwóch rzeczy. Pierwszą jest moc silnika, od której zależy to z jaką prędkością będzie poruszał się kombajn, tym samym jak szybko będzie zbierał zboże. Drugą kwestią która wpływa na wydajność zbioru jest wielkość pojemnika na zboże. W przypadku dużych zbiorników, nie będziemy musieli tracić czasu na rozładunek zboża.

Wielkość hederu w kombajnie

Heder również wpływa na to jak szybko dokonamy zbioru zboża z pola. Im szerszy heder, tym większym zasięgiem obejmujemy pole.

Straty zbóż

Każdy kombajn, a właściwie to każda metoda zbioru, wiąże się z pewnymi stratami zboża, wkalkulowanymi w koszty. Wiadomym jest, że tym korzystniej im wartość procentowa strat jest niższa. Straty zbóż w dużej mierze zależą od rodzaju hedera, ale także od mechanizmów oddzielających ziarno od plew.

Cena

Dla każdego jest ona istotną kwestią. W przypadku gospodarstw rolnych zakup nawet używanej maszyny wiąże się na ogół z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nowe maszyny dochodzą do kwot kilku milionów. To ile powinniśmy zainwestować w kombajn zależne jest przede wszystkim od wielkości gospodarstwa. Małe gospodarstwa rolne, nie powinny rozglądać się za wielkimi maszynami. Część gigantów kombajnowych nie jest nawet dostępna w Polsce, ponieważ nie mamy tu tak dużych pól.

Dostępność części do kombajnów

Niezwykle istotna jest dostępność części do kombajnów zbożowych. Warto sprawdzić przed zakupem, czy łatwo kupić części serwisowe do konkretnego modelu. Części do kombajnów znajdziecie na stronie https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-kombajnow/kombajny-zbozowe,2,75164