Sklep z płytami winylowymi

W ciągu ostatnich lat branża muzyczna zmieniła się nie do poznania. Bynajmniej nie chodzi tu o ciągle powstające gatunki muzyczne, lecz o nośniki muzyczne, promocję, dostępność oraz sposób słuchania muzyki. Jeszcze nie tak dawno dużo trudniej było poznawać nową muzykę. Najczęściej pierwsze się czytało o muzyce, dostawało się polecenia od znajomych lub usłyszało się w radiu o danej grupie. Wtedy dopiero można było podjąć decyzję o zakupie albumu muzycznego, co w wielu sytuacjach nie było proste. Często płyty były przywożone od znajomych lub rodzinę z zagranicy. Gdy trafiały do Polski odbywał się niekiedy z natury piracki proceder przegrywania albumów znajomym. Nie było często jednak innej możliwości, aby posłuchać swoich ulubionych wykonawców. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mamy rynek konsumenta. Większość muzyki można w szybkim tempie znaleźć w sieci – zarówno do kupienia, jak i do posłuchania.

Nowe media, a branża muzyczna.

Pan z gitarą

Rozwój nowoczesnych mediów sprawił, że sprzedaż płyt diametralnie spadła, w porównaniu z poprzednimi okresami. Dla młodych osób z pokolenia Z naturalnym jest, że gdy chcą posłuchać muzyki, to wchodzą na Youtube czy Spotify i włączają swoje ulubione kawałki. W czasie gdy już dojrzewali coraz bardziej zmniejszał się popyt na płyty cd i winylowe. Sklepy muzyczne stacjonarne topniały, jak grzyby po deszczu. Duża część z nich przeniosła się na działalność Online. Mimo, że sprzedaż płyt zmalała, to stała się ciekawą niszą.

Popularność płyt winylowych.

W ostatnim okresie jednak swój boom miały ponownie płyty winylowe. Znacznie wzrosła ich sprzedaż, w porównaniu z poprzednimi latami. Pomimo rozwoju nowych mediów i możliwości – bardzo wiele osób woli posiadać oryginalne nośniki. Po pierwsze dają one więcej zarobić muzykom. Są pewnego rodzaju wyrazem szacunku dla nich. Po drugie, gdy jest mowa o płytach winylowych, to charakteryzują się one żywym, głębokim brzmieniem, który mimo rozwoju technologii nadal pozostaje nie do podrobienia. Oryginalne albumy muzyczne, to także okładka, która w wielu przypadkach okazuje się dziełem sztuki. Ponadto do płyty są często dodawane specjalne książeczki, w których można znaleźć ciekawe informacje o płycie oraz członkach zespołów.

Zakończenie.

Rozwój branży muzycznej w tą stronę, jaka jest obecnie okazał się szczególnie dotkliwy dla mniej znanych muzyków reprezentujących bardziej alternatywne gatunki muzyki. Niemniej jednak za pomocą internetu łatwiej jest dotrzeć do słuchaczy i się wypromować. Można też w prosty sposób niemal każdą płytę. Sklep muzyczny online, jak Cd-dvd-vinyl.pl posiada ponad pół miliona albumów w swojej kolekcji.