Uwielbiasz robić zdjęcia i chciałbyś zostać pewnego dnia profesjonalnym fotografem? Zatem zapoznaj się z naszymi radami dla początkujących i nie tylko, aby uniknąć podstawowych błędów i sprawić, aby Twoje zdjęcia wyglądały znacznie lepiej!

Kompozycja

Jednym z głównych błędów, jakie popełniają początkujący fotografowie, jest umieszczanie fotografowanego przedmiotu lub osoby w centralnym punkcie zdjęcia, czyli na jego środku. Nie jest to jednak dobry pomysł. Taka fotografia wygląda przez to nieciekawi i mało dynamicznie. Podstawowe zasady głoszą, że horyzont powinien przecinać zdjęcie w 1/3 albo 2/3 jego wysokości, a główny bohater zdjęcia nie powinien znajdować się na jego środku.

Światło

Innym bardzo częstym błędem amatorów jest to, że używają wbudowanej lampy błyskowej aparatu. Niestety, najczęściej powoduje ona twarde i płaskie światło, przez co zdjęcia nie wyglądają zbyt dobrze. Koniecznie należy zakupić porządne lampy, jakie można stosować na zewnątrz i w studiach (na przykład tutaj). Niedoświadczeni amatorzy także często ufają naturalnemu światłu podczas słonecznej pogody, ale nawet w takich warunkach należy używać lamp.  

Obróbka zdjęć

Wiele osób, gdy tylko rozpoczyna swoją przygodę z fotografią, instaluje na swoich komputerach bardzo często zaawansowane programy graficzne do obróbki zdjęć. Z nich także należy nauczyć się korzystać. Dzięki takiemu programowi można usunąć drobne błędy, poprawić kolor itd., ale jeśli zdjęcie jest naprawdę złe – program go nie uratuje. Początkujący zwykle nie potrafią ich obsługiwać, co ostatecznie kończy się zbyt dużym wyostrzeniem kolorów i dodaniem niepotrzebnych filtrów, które zmieniają barwy, dodaj nieestetyczny szum itp. Wszystko to tylko psuje wygląd zdjęcia.