O zbawiennym wpływie masażu Shantala na problemy z kolkami dziecięcymi nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Masaż pomaga rozkurczyć jelita, przez co uwalnia zalegające powietrze. Czy może mieć on jeszcze inne zastosowanie?

Najważniejsza więź

O kluczowej roli w tworzeniu więzi emocjonalnej między niemowlęciem a rodzicem przekonałam się w ośrodku rehabilitacji – Widzew znajdującego się w tej miejscowości.

Masaż Shantala pozwala tworzyć i utrzymać emocjonalną więź zaspokajając tym poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Pomaga w wyciszeniu i uspokojeniu co prowadzi do uregulowania snu. Masaż ma również wpływ na poprawę naturalnej odporności niemowlęcia, poprzez pobudzenie układu limfatycznego. Poprawia on także stan skóry i pozytywnie wpływa na krążenie. Jednak, najważniejszym aspektem jest wpływ masażu przy tworzeniu więzi. To właśnie dotyk sprawia, że pociecha czuje się bezpieczna, kochana, przywiązuje się do rodzica. Psychologowie w wielu badaniach udowodnili, że masaż dziecka wpływa na jego pozytywny rozwój psycho-fizyczny. Zresztą, czy matki nie czują tego po prostu instynktownie?

Kilka słów o technice

O technikach masażu Shatnala znajdziemy wiele porad w internecie a także wśród literatury fachowej. Nie da się go jednak nauczyć tylko studiując publikacje. Wymaga to ciągłej praktyki i obserwacji reakcji dziecka. Myślę, że warto wpierw nauczyć się pod okiem specjalistów, których znajdziemy w środkowej Polsce np. w punktach rehabilitacji Widzew, Łódź czy Warszawa. Można także skorzystać z porad osobistego wykwalifikowanego instruktora, rehabilitanta odwiedzając gabinet masażu Pro Medyk.

Przejdźmy zatem do konkretów. W pomieszczeniu, w którym będzie wykonywali masaż powinno być odpowiednio ciepło. Do masażu będziemy potrzebować oliwki, którą należy rozgrzać uprzednio na dłoniach. Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać masażu zaraz po karmieniu – należy zaczekać minimum pół godziny. Masaż wykonujemy siedząc na wprost do dziecka, rytmicznie i powoli, każdy ruch powtarzaj kilkakrotnie. Czas masażu zależy od reakcji dziecka, zazwyczaj trwa on ok. 5 minut. Jak często wykonywać masaż? Najlepiej 3 do 4 razy w tygodniu. Uwaga! Masaż zalecany jest już od drugiego miesiąca życia.