Niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę czym jest schodołaz i jak bardzo jest to potrzebne urządzenie w codziennym życiu wielu niepełnosprawnych osób. Wyjaśnijmy tą kwestię!

Schodołaz to urządzenie, które głównie jest dedykowane osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim. Ma on za zadanie jak nazwa wskazuje – pomóc w pokonaniu jednej z barier architektonicznych, a mianowicie poruszania się po schodach. Urządzenie to wymaga obsługi przez opiekuna, asystenta osoby niepełnosprawnej czy też innej osoby, która akurat znajduje się w pobliżu i jest w stanie nam pomóc.

Alternatywa dla wind

Przede wszystkim schodołazy są bardzo dobrą alternatywą dla wind dla niepełnosprawnych czy też platform. Nie wszędzie bowiem można zamontować windy, a jeśli istnieje taka możliwość – często wiąże się ona z ogromnymi kosztami. Schodołaz to urządzenie, które nie wpływa na konstrukcję budynku. Jest to maszyna, która funkcjonuje samodzielnie.

schodołaz
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://www.platformy-przyschodowe.pl/schodolaz-gasienicowy-t09

Cena

Warto również podkreślić, że urządzenie to często kosztuje znacznie mniej, aniżeli ingerencja w układ budynku i zbudowanie windy dla niepełnosprawnych. Schodołazy mogą być dofinansowane z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to znacznie tańsza alternatywa, a pieniądze jak dobrze wiemy – są bardzo istotne i odgrywają kluczową rolę w takich inwestycjach.

Mobilność

Schodołazy to urządzenia mobilne. A więc można je w bardzo prosty sposób zdemontować i otrzymać w ten sposób dwie części, które swobodnie przewieziemy w bagażniku. Montowanie schodołazu również nie należy do skomplikowanych czynności, dlatego można go łatwo rozłożyć w innym miejscu i korzystać z tego urządzenia.

To bardzo kluczowe kwestie dotyczące schodołazów.