Czujki magnetyczne są jednymi z popularniejszych urządzeń wykorzystywanych do systemów ochrony obiektu. Wykorzystywane są one do ochrony drzwi wejściowych, bram i okien. Ich zasada opiera się na istniejącym połączeniu pomiędzy czujką a kontaktronem. Nieuprawnione otwarcie np. okna skutkować będzie przerwaniem obwodu i uruchomieniem alarmu.
Czujnik magnetyczny zamontowany w oknie
W przypadku, gdy chcemy chronić okno przed nieuprawnionym otwarciem jednym z wyborów może stać się czujka magnetyczna. Chcąc ją zainstalować jeden element należy przymocować do drzwi/okna, a drugi do ramy drzwi/okna. Umieszczenie czujnika na spodniej stronie okna zachowa możliwość uchylania okna. Zmiana stanu jest wykrywana przez czujnik, gdy dwie magnetycznie połączone części oddalają się od siebie i kontakt magnetyczny zostaje utracony. Czujnik rejestruje zdarzenie i przesyła informacje do centrali.
W jakich obiektach wykorzystuje się czujki magnetyczne
Czujki magnetyczne są niezwykle uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu zarówno w domowych systemach antywłamaniowych, jak i budynkach użyteczności publicznej takich jak: szpitale, budynki rządowe, hotele, biura. Czujniki drzwi mogą chronić określone obszary w budynkach, powiadamiając odpowiedzialne strony o nieautoryzowanym wejściu. Takie alarmy otwarcia drzwi mogą być również przydatne dla pewnych grup osób, takich jak dzieci lub pacjenci z demencją. W obawie o seniora, który nie powinien opuszczać budynku z uwagi na demencję lub alzheimera zastosowanie czujek magnetycznych może uchronić taką osobę i jej rodzinę przed konsekwencjami zgubienia się osoby chorej.
Czujki magnetyczne mogą także być elementem zabezpieczającym drzwi przed otwarciem przez nieuprawnione osoby. Czujki magnetyczne montowane w domach mają z kolei najczęściej udział w systemie alarmowych i mają chronić mienie i osoby przed włamaniem.